SP: Hrovatova v veleslalomu na 22. mestu

14.02.2019

V Areju na Švedskem se je začel boj za odličja v tehničnih disciplinah. Prva so prišla na vrsto dekleta, ki so nastopila na težki veleslalomski preizkušnji. Zelo visoke temperature so namreč pripomogle k zahtevni podlagi, ob tem pa je bil na progi Gaestrappet prisoten tudi veter.

Meta Hrovat, foto: Gepa

S prvo postavitvijo je najbolje opravila Nemka Viktoria Rebensburg, ki je imela s časom 1:00.91 19 stotink prednosti pred drugouvrščeno Petro Vlhovo iz Slovaške. 37 stotink je za vodilno zaostajala Ragnhild Mowinckel iz Norveške, še sedem stotink dlje pa je za nastop potrebovala Mikaela Shiffrin iz ZDA, ki je zasedala četrto mesto.

Prvi slovenski nastop je pripadel Meti Hrovat, ki je s startno številko 12 doživela debi na svetovnih prvenstvih. Nastop se ji ni izšel čisto po načrtih, predvsem v srednjem delu proge, je pa z zaostankom 1.87 sekunde prišla na 13. mesto in imela tako dobro izhodišče za napad v finalu. Brez takšnega izhodišča pa sta ostali Neja Dvornik in Ana Bucik, ki sta s številkama 45 in 47 smučali na precej slabši progi. Bucikova je bila do polovice dobro na poti, žal pa ji spodnji del nato ni uspel najbolje, tako da je prišla na 33. mesto, s tem, da je bila od tridesetega oddaljena le 12 stotink sekunde. Dvornikova, ki je prav tako prvič nastopila na tekmi najvišjega ranga, je zasedla 39. mesto.

Meta je v drugo ponovno bolje opravila s spodnjim, zahtevnejšim delom proge, a je v začetku finalne vožnje izgubila preveč časa, da bi izboljšala rezultat iz uvoda. Ob prihodu v cilj je zasedla enajsto mesto. Odločitev o dobitnicah medalj je padla po srditem boju, ki ga je na koncu dobila Vlhova. Slovakinja je z odlično predstavo za 14 stotink ugnala Rebensburgovo, Shiffrinova pa je odnesla bron. Hrovatova je tekmovanje sklenila na 22. mestu, Bucikova na 31., Dvornikova pa na 34.

Ana Bucik, foto: Gepa

Meta je v ciljni areni dejala: ''Preprosto ne vem, kaj točno naj rečem. Nisem se začutila ne v prvi, ne v drugi vožnji. Zdaj lahko iz tega dneva potegnem samo kaj pozitivnega, potem pa ga čim prej pozabim. V finalni vožnji nisem imela dobrega občutka, a nisem mislila, da je tako počasno, kot se je na koncu izkazalo. A take dneve je treba preživeti in to je to.''

Ana je nato rekla: ''Sem zadovoljna s svojim pristopom, v obeh vožnjah sem nastopila zelo napadalno. Že v prvi sem nekje do sredine smučala res dobro, v spodnjem pa mi je nato nekoliko zmanjkalo in tako je bilo dosti slabše izhodišče v drugem teku. V drugem teku sem napadala, a bilo je zelo težko, saj je bilo tekme praktično konec. Na startu so se veselili, ti pa še moraš oddelati svoje. Mislim, da sem se pogumno podala v obe vožnji in naredila korak naprej v borbenosti. Vedno imam rada to, da ni slalom prva tekma, saj tako dobiš občutek za progo, sneg in tekmovanje. Sigurno bo na slalomu zaradi tega lažje.''

Svoj nastop pa je komentirala še Neja: ''Res je bilo kar zahtevno, podlaga, razmere, vreme. Danes sem pričakovala malo od sebe. A mislim, da tudi to ni slabo, smučanje je bilo kar v redu, je pa zmanjkalo malo tempa in hitrosti. Je bila pa dobra izkušnja, ki bo nekaj pomenila za naprej. Prebila sem led, stestirala teren, začutila podlago in vzdušje, tako da upamm, da bom na slalomu dodala piko na i in da se vse poklopi.''