051/634-960
04/231-72-58

RAW AIR: Stoch tudi v Trondheimu razred zase, Prevc na 8. mestu

15.03.2018

Peter Prevc je na tretji posamični tekmi norveške turneje v Trondheimu znova skočil med najboljšo deseterico, premočno pa je konkurente znova premagal Kamil Stoch.

Peter Prevc je drugič zapored skočil med najboljšo deseterico (c) GEPA

V vetrovnem Trondhemi, kjer je pihal tako močan vzgornik, da je žirija tekmovanja morala 10 skakalcev pred koncem odpovedati poizkusno serijo, saj niso imeli več dovolj nizkih zaletišč, so skozi prvo serijo v finale skočili trije naši orli. Anže Lanišek je s številko 2 in s 129 metri ter 98,0 točkami zasedel 34. mesto, tik za Tilnom Bartolom, ki je s 126.5 metri in 99,1 točkami končal na 33. mestu, tako pa je odpadel tudi zadnji naš, ki je do te serije imel vse skoke na norveški turneji. Za finalno serijo je bilo v močnem vzgorniku potrebno zbrati 102,5 točk.

Nejc Dežman je s 126 metri osvojil 93,8 točk in je osvojil 39. mesto, Anže Semenič je znova pristal brez doskoka v telemark pri 114.5 metrih, kar ga je uvrstilo na 48. mesto. Zelo dobro je skočil Timi Zajc, ki je na svoji zadnji tekmi sezone finale ujel s 130.5 metri in 107,5 točkami na 25. mestu, izkušena pa sta bila še višje. Jernej Damjan je s 133 metri in 111,2 točkami zasedal 20. mesto, Peter Prevc pa je bil s 135.5 metri in 123,8 točkami znova sedmi, potem ko je nekaj časa vodil.

Na vrhu je bil z nižjega zaletišča Kamil Stoch, ki je skočil 146 metrov, zbral je 143,9 točk. Drugi je bil domačin Robert Johansson, tudi drugi v seštevku turneje s 145.5 metri in 140,5 točkami, tretji pa Avstrijec Stefan Kraft s 141.5 metri in 134,0 točkami.

Prevc zaradi napak z grenkim priokusom

V finalni seriji je Zajc skočil 119.5 metrov, skupaj je zbral 204,5 točk in to je bilo dovolj za končno 27. mesto v Trondheimu in devete točke v sezoni. Dajan je s 130.5 metri in skupno 222,1 točkami izboljšal svojo pozicijo, končal pa je na 18. mestu. V napetem finalu je Prevc skočil 135.5 metrov, z 248,7 točkami pa je danes osvojil 8. mesto, se drugič zapored uvrstil med deseterico in postal najboljši Slovenec v seštevku RAW AIR turneje. "Danes sem v prvi in v drugi seriji na mizi naredil manjše napake, zato še nisem dosegel vseh metrov, ki bi jih lahko. Zato je bilo tudi po finalni seriji kanček grenkega priokusa, ampak že jutri bomo to popravili," je današnjo tekmo ocenil Prevc, ki je hitro pogled obrnil proti zadnji postaji turneje pred Planico.

Zmagal je še enkrat več izjemno zanesljivo Kamil Stoch s 141.5 metri v finalni seriji, ko je znova skakal z nižjega zaletišča, zbral pa je 285,4 točk. Kar 17 točk je na drugem mestu zaostal Kraft, tretji je bil z 268,0 točkami Johansson.

Po tekmi je bil z rezultatom med deseterico zadovoljen naš glavni trener Goran Janus: "Rezultat med deseterico, zaradi česar sem zadovoljen. Nalet je bil zelo nizek, zaradi česar sploh niso mogli izpeljati poizkusne serije do konca, saj je enostavno zmanjkalo ramp. Trije v točkah, Peter med deseterico in kar se tiče tega, sem zadovoljen. Mislim pa, da se je prvič v zgodovini zgodilo, da serije niso uspeli izpeljati, ker ni bilo dovolj naletnih mest. A veter je bil res močan, najboljši pa so bili v ospredju, ker so leteli daleč."

Karavana se zdaj torej seli na letalnico v Vikersund, sezona normalnih skakalnic je končana. Peter Prevc si že jutri obeta dolgih poletov, upa si napasti tudi zmago v kvalifikacijah: "Predvsem bo potrebno na mizi skočiti z nogami, iti sproščeno z zgornjim delom telesa in potem se lahko obetam dolgih poletov." Janus je bil z mislimi takoj po tekmi še pri potovanju v Vikersund: "Najprej nas čaka potovanje v Drammen, šele potem gremo na letalnico," uspel pa je strniti kratko misel o sezoni našega benjamina, Zajca, ki je najboljšo uvrstitev v premierni zimi med elito vpisal z 12. mestom na začetku sezone v Nižnem Tagilu: "Lahko smo zadovoljni, a nekako od Bischofshofna naprej vendarle ni prihajal med trideseterico, razen v Willingenu in danes. Timi je mlad tekmovalec, pred sabo ima celo kariero in v nadaljevanju le te je lahko zelo močan."

V seštevku RAW AIR turneje ima Stoch pred Johanssonom kar 87,6 točk naskoka, tretji je Andreas Stjernen, Prevc je na 13. mestu. Jutri bo v naši ekipi namesto Zajca priložnost dobil Domen Prevc.