Fantastičen nastop Ane Bucik za tretje mesto na kombinaciji

26.01.2018

Lenzerheide v Švici je gostil prvo izmed dveh ženskih alpskih kombinacij letošnje sezone svetovnega pokala. Superveleslalomski del preizkušnje se je začel ob 10. uri, ko se je na pot po progi Silvana Beltramettija podala prva izmed 46. tekmovalk.

Ana Bucik, foto: Gepa

Z dobrim kilometrom in pol proge je najhitreje opravila Lindsey Vonn iz ZDA, ki je postavila čas 1:11.84. Šest desetink je zaostala Italijanka Federica Brignone, še pet stotink dlje pa se je na poti zadržala Norvežanka Ragnhild Movinckel. Na četrto mesto so se uvrstile kar tri tekmovalke, Švicarki Lara Gut in Wendy Holdener ter Italijanka Marta Bassino. Zaostanek teh je znašal 0.71 sekunde.

Maruša Ferk in Ana Bucik sta startali s številkama 11 in 21 in prikazali podobni vožnji. Po koncu uvodnega dela kombinacije sta se obdržali v trideseterici in imeli tako boljši izhodišči za slalomski nastop. Ferkova je z zaostankom 3.06 sekunde za Vonnovo zasedla 29. mesto, Bucikova pa z 3.20 zaostanka 30. Tina Robnik je nastopila zadnja po vrsti in se odrezala dobro, saj je prišla na 25. mesto. Ob njenem imenu se je izpisala številka +2.78.

Maruša Ferk, foto: Gepa

Ani je uspela izjemna slalomska vožnja brez napak, ki ji je prinesla skupni čas 2:02.74. Maruša je za tem zaostala 1.48 sekunde, a že kmalu je postalo jasno, da bosta naši tekmovalki pridobili precej mest. Tina je nato odstopila kmalu po startu, saj je povozila količek, Ana pa je v prostoru za vodilno pridobivala mesto za mestom.

Prva, ki je uspela prehiteti Bucikovo, je bila Bassinova, ki je imela po superveleslalomu kar 2.51 sekunde prednosti. Italijanka je cel čas nastopa izgubljala na času, na koncu pa je vodstvo prevzela s samo stotinko naskoka. Holdenerjeva je nato pričakovano prišla na prvo mesto, Gutova pa je nato precej zaostala.

Mowincklova in Brignonejeva sta za tem odstopili, Vonnova pa je prišla na četrto mesto, kar je pomenilo da se je Ana lahko veselila izjemnega uspeha. Tretje mesto si je priborila z daleč najboljšim časom slaloma, zmagovalka Holdenerjeva je namreč zaostala 93 stotink. Odličen rezultat je uspel tudi Maruši, ki je prvi tekmovalni dan v Švici sklenila na desetem mestu, saj je pridobila kar 19. mest.

''Superveleslalom se mi ni zdel tako slab, a morda bi morala vleči bolj čiste zavoje tu v strmini. Te štiri zavoje pred ciljem sem malo na predolgo vlekla. Superveleslalom bi lahko bil definitivno boljši. Slalom ni bil prav dober. Ne vem točno kaj se je zgodilo, saj nisem imela slabega občutka, a enostavno sem bila prepočasna. Res pa je, da pridobivam mesta, a zato ker proga ni lahka. Te nizke startne številke so bile zelo ugodne. Veliko je specialistk za hitre discipline, ki imajo potem na takšni progi, ki bi lahko bila za specialni slalom, veliko težav,'' je kmalu po prihodu v cilj dejala Maruša.

Ana je najprej opisala spremljanje superveleslalomskega rezultata, ki ji je prinesel dobro izhodišče: ''Verjetno je bila napetost podobna tisti na koncu, ko je vozila Vonnova. Tam je šlo kar na tesno, da sem ostala med trideset. Superveleslalomska vožnja res ni bila najboljša, a na koncu je z malo sreče ratalo. To sem potem poskušala izkoristiti v veleslalomu.''

Za tem je opisala slalomski nastop: ''Malo sem čutila nervoze, a sem hotela čim bolj napasti in izkoristiti številko ena. Na ogledu smo videli, da se bo proga nekoliko uničila. Na koncu sem se dobro začutila in v spodnjem delu dosti riskirala. Mislim, da mi je uspela zelo dobra vožnja.''

O čakanju v prostoru za vodilne je nato rekla: ''Na začetku sem pričakovala, da bom nekaj časa tam, a res nikoli ne veš. Že nastop od Maruše mi je dal potrditev, da je bila vožnja dobra. Nekje do petnajstega mesta sem čakala normalno, potem pa so nekako drugi bolj mislili na stopničke, sama nisem bila prepričana v to. Ko je bilo na startu zadnjih pet pa sem videla, da bo zelo na tesno.''

Spregovorila je še o vožnji Američanke Vonnove: ''Na koncu je bilo kar nervozno, sploh zaradi tiste stotinke, za katero me je Marta prehitela. Vedela sem, da bo šlo na tesno, saj pri Lindsey nikoli ne veš kaj bi pričakoval. Zna prikazati zelo dobro vožnjo, včasih pa dela napake. Nervozno je bilo spremljati to v cilju, na koncu pa je bilo lepo.''

Na koncu je dodala še nekaj besed o vzponu na stopničke: ''Bila sem res srečna, predvsem zaradi te vožnje, ki sem jo letos kar čakala. Mislim pa, da mora vse ostalo še priti za mano. Zdaj sem se malo sprostila in upam, da bom lahko tako jutri, kot v nedeljo dobro tekmovala.''

O nastopih deklet je glavni trener Dennis Šteharnik dejal: ''Za superveleslalom smo se odločili, ker je bila lažja varianta. Rekli smo, da je glavni cilj, da se pride med trideset, potem pa v drugem teku sledi popoln napad. Za kombinacijo smo se odločili zato, ker je tu velik del proge, kjer gre tudi jutrišnji veleslalom. Slalom gre tudi po tem terenu, zato so punce vozile. Pri superveleslalomu bi rad pohvalil nastop Tine Robnik, žal je potem sledil odstop v slalomu. Pokazal je, da se da tudi s številko zadaj dobro odpeljati. Drugače z razpletom superveleslaloma v našem taboru nismo bili preveč zadovoljni. Tisti tehnični, najbolj zahteven del je Tina sicer dobro odpeljala, z ostalimi deli pa nismo bili preveč zadovoljni. Vemo, da so punce sposobne več, a glavni cilj je bil, da pridemo med trideset, potem pa popolnoma napademo v slalomu. To se je tudi zgodilo, punce so stisnile, Ana Bucik zelo, Maruši Ferk pa ni uspelo. Že v zgornjem delu je izgubila položaj, in tako potem pride do cilja. A deseto mesto je vseeno lep rezultat. Nevena Ignjatovič je dosegla vrhunski rezultat za srbsko smučanje, saj je del naše ekipe. Že tretje leto trenira z nami in je bila zelo vesela. Žal nam je le odstopa Tine, drugače pa smo zelo veseli in ponosni, super, da se je tudi Ani Bucik izšlo. Napadla je na vso moč in se je izšlo.''

Na koncu pa je še dodal: ''Ana se celo sezono pripravlja tudi za veleslalom. Prejšnjo tekmo ji je uspelo priti med trideset in jutro bo normalno startala. Mislimo, da lahko dobro smuča. Treba je ohraniti mirno kri. Mislim, da je to velika spodbuda za celo ekipo, trenerje, serviserje, fizioterapevte. Smo že kar malo utrujeni, veliko delamo in treniramo, to je zdaj prišlo pravi čas. Zdaj še stisnemo, potem sledi majhna pavza, 4. pa gremo na Olimpijske igre.''

V Lenzerheideju je jutri na sporedu veleslalomska preizkušnja na kateri bodo naše barve branile Ana Drev, Tina Robnik, Meta Hrovat in Ana Bucik.