051/634-960
04/231-72-58

SP v poletih: Po prvem dnevu P. Prevc na 7. mestu

19.01.2018

Po prvem dnevu 25. svetovnega prvenstva v poletih v Oberstdorfu je Peter Prevc na 7. mestu, Anže Semenič je 13., Jernej Damjan je 16., jutri pa bomo spremljali še Domna Prevca, ki zaseda 23. mesto.

Peter Prevc po prvem dnevu SP zaseda 7. mesto (c) GEPA

25. svetovno prvenstvo v smučarskih poletih v Oberstdorfu se je začelo pod žarometi in v rahlem sneženju, ki je organizatorjem povzročilo malce nevšečnosti pri pripravi same letalnice, predvsem na doskočišču, ki je bilo kar precej zmehčano. Skozi kvalifikacije se je uspešno prebilo vseh pet naših orlov, kot prvi pa je na letošnjem prvenstvu v tekmovalni seriji poletel izkušeni Jernej Damjan. Poletel je zelo dobrih 216 metrov, 190,7 točk pa je bilo dovolj za trenutno drugo mesto, zaostal je le za izjemnim poletom domačega povratnika Richarda Freitaga, ki je poletel kar 228 metrov, zbral pa je 205,9 točk. Za Damjanom je poletel Tilen Bartol, kateremu pa se debi na prvenstvu žal ni posrečil, pristal je pri 144 metrih, s 95,3 točkami pa je končal na 39. mestu in je tako že zaključil z nastopi na posamični tekmi.

Prevcu uspel zelo dolg prvi polet

Žal v dno letalnice v zahtevnih razmerah ni uspelo poleteti niti Domnu Prevcu, ki je pristal pri 179.5 metrih, 147,3 točk pa je bilo dovolj za 24. mesto po prvi tekmovalni seriji. Znova ni razočaral naslednji naš, Anže Semenič, ki ga je odneslo do 214.5 metrov, 192,1 točk pa ga je uvrstilo tik pred Damjana na 7. mesto po prvi seriji. Super polet pa je nato, kljub temu, da so pred njim znižali naletno mesto da dve mesti, opravil Peter Prevc. Aktualni svetovni prvak je poletel 222.5 metrov, zbral je 202,7 točk in po prvi, zelo izenačeni seriji, zasedal 4. mesto. Izjemen je bil v slabih pogojih, drugih najslabših med vsemi, Daniel Andre Tande, ki je poleg tega skakal še z enega naletnega mesta nižje kot Prevc. Pristal je pri 212 metrih, 207,2 točk pa je bilo dovolj za prvo mesto po prvi seriji. Na drugem mestu je bil Freitag, tretji pa z daljavo serije, 230 metrov in 205,2 točkami Kamil Stoch, ki pa je imel kar nekaj težav pri samem doskoku, a se uspel izogniti padcu.

V zahtevni drugi seriji naši izgubljali metre in mesta

V drugi seriji so pred najmlajšim Prevcem znova malce čakali, skočil je malce dlje, a 187.5 metrov mu še vedno ni izrisalo nasmeha na obraz. Po prvem dnevu je zbral 328,3 točk, kar je bilo dovolj za 23. mesto. "Nekako nisem zadovoljen, saj mi nista uspela dva v redu skoka. Nisem zadovoljen s tem, kar sem prikazal danes. Imam pa srečo, da sem se uvrstil v finale in bom jutri imel novo priložnost," je po prvem dnevu razmišljal debitant na prvenstvih v poletih, Domen Prevc. Bolj kot se je serija približevala koncu, težje razmere so vladale na skakalnici, vse bolj je znova začenjalo tudi snežiti. Žal je vodstvo tekmovanja ravno pred nastopom Damjana malo čakalo, tako da se je nabralo nekaj novega snega, veter je pihal v hrbet in skok našega veterana je bil temu primeren, dolg 174.5 metrov. Skupno je zbral 365,6 točk, kar je zadostovalo za 16. mesto po prvem dnevu. "Nič, zdaj nam preostane le še čim bolj uživati v preostalih dveh poletih. Če sva z Anžetom imela danes toliko smole, imava lahko jutri tudi toliko sreče in se vse razplete malce lepše. Koliko lahko pridobim, je odvisno od tega, koliko bodo grešili drugi," je v smehu zaključil Damjan z oceno današnjih poletov.

Domen Prevc (c) GEPA

Z nizkega zaletišča za trenutne razmere je skočil tudi Semenič, tudi on ne najdle, 178 metrov, 378,4 točk pa je zadoščalo za 13. mesto po prvem dnevu. "Naredil sem manjšo napako, moj skok ni bil perfekten. A zaletno mesto je bilo zelo nizko v teh slabih razmerah. Mislim, da je bilo zaletišče za tak pribitek prenizko, včeraj smo ob podobnih pogojih skakali s precej višjega zaletišča in to se zagotovo pozna," je bil razočaran po prvem dnevu Semenič. Žirija je nato kmalu spet dvignila naletno mesto in najstarejši Prevc je tako skakal še z dveh naletnih mest višje od reprezentančnih kolegov. Poletel je do 199 metrov, 399,3 točk pa ga je po prvem dnevu potisnilo na 7. mesto. "Prvi skok mi je bil zelo všeč, lepo sem se zbral. Uspelo mi je narediti preskok z današnje in včerajšnje serije. To sem izvedel super. V drugem tekmovalnem skoku danes pa se mi je, podobno kot na Kulmu, prikradla manjša napaka. Skok se je odvijal počasneje in počasneje kot se odvija, več časa imaš, da kaj narediš narobe. Ta napaka se je žal ponovila. Mislim pa, da so bile razmere kar težke, tudi glede na to, da so pred Kraftom celo zvišali naletno mesto."

Veter se je nato znova obrnil, nalet se je znova znižal in najbolši so to s pridom izkoristili. Stocha je odneslo do 219 metrov in skupnega zbira 431,8 točk oz. skoraj 20 točk pred najbližjim zasledovalcem Stefanom Kraftom, ki je zbral 412,3 točk. Z 225 metri je približno 10.000 gledalcev ogrel Frietag, ki je bil po prvem dnevu drugi s 438,7 točkami, zasluženo pa je vodil Tande, ki je tokrat poletel 227 metrov, zbral pa je 449,6 točk.