Teams

Alpine skiing

Men's Team

Surname and Name / Date of BirthClub
Technical disciplines
 
   
Valenčič Mitja / 1978 ASK Triglav Kranj
Skube Matic / 1988 SK Alpetour
Jazbec Janez / 1984 ASK Kranjska Gora
Kuerner Miha / 1987 SK Bled
Jazbec Patrick /1989 SK Branik
Sovič Tomaž /1990 SK Črna
Debelak Tilen / 1991 SK Črna
Kosi Klemen / 1991 SK Branik
Kranjec Žan / 1992 SD Novinar
Žerak Mišel /1992 SK Branik
Čater Martin /1992 SK Branik
   
Speed disciplines
 
   
Šporn Andrej / 1980 ASK Kranjska Gora
Jerman Andrej / 1978 KUTS Tržič
Perko Rok / 1985 KUTS Tržič
Križaj Andrej / 1986 ASK Kranjska Gora
Markič Gašper / 1986 ASK Kranjska Gora
Kline Boštjan / 1991 SK Branik

Women's Team

Surname and name / Date of BirthClub
World Cup  
   
Maze Tina / 1983 SK Črna
Drev Ana / 1985 SK Nordica Velenje
Robnik Mateja / 1987 SK Branik
Ferk Maruša / 1988 DTV Blejska Dobrava
Štuhec Ilka / 1990 SK Branik
Brodnik Vanja / 1989 SK Olimpija
Lavtar Katarina / 1988 SK Radovljica
Robnik Tina / 1991 SK Branik

Biathlon

A Team

Name and surname / Date of BirthClub / Status
Teja Gregorin / 1980 SK Nika Ihan / A1
Jakov Fak / 1987 ŠD Pokljuka / A1
Klemen Bauer / 1986 SK Ihan / A1
Andreja Mali / 1977 TSK Jub Dol / A1
Tadeja L. Brankovič / 1979 TSK Merkur Kranj / A2
Janez Marič / 1975 TSK OGP Grad Bled / A2
Peter Dokl / 1985 SK Ihan / A2
Vasja Rupnik / 1977 TSK Valkarton Logatec / A2
Vid Vončina / 1986 SK Brdo / A3
Simon Kočevar / 1990 SK Kovinoplastika Lož / A3
Eva Urevc / 1995 ŠD Gorje

Snowboard

Surname and Name / Date of BirthClub
Parallel disciplines
 
   
Gloria Kotnik KDS Deska Velenje
Rok Flander SK Medvode
Žan Košir SBC Bled
Rok Marguč SBK Viharnik
Izidor Šušteršič ŠD Sportpoint
Jernej Demšar ŠD Sportpoint
Jure Hafner KDS Deska Velenje
Tim Mastnak SD Unior Celje
   
Snowboard cross  
   
Rok Rogelj ŠD Nič lažjega
   
Freestyle
 
   
Cilka Sadar ŠD Nič lažjega
Marko Grilc SBC Bled
Matevž Petek SBK Viharnik
Matevž Pristavec SBC Bled

Nordic Combined

A Team

Name and surname / Date of BirthClub
Mitja Oranič / 1986 član A / NSK Tržič-Trifix
Gašper Berlot / 1990 član A / SSK Velenje
Marjan Jelenko / 1991 član A / SSK Velenje

Ski Jumping

Men's A Team

Name and surname / Date of BirthClub
Robert Kranjec / 1981 SK Triglav Kranj
Jernej Damjan / 1983 SSK Costella Ilirija
Mitja Mežnar / 1988 NSK Tržič-Trifix
Jurij Tepeš / 1989 SD Dolomiti
Dejan Judež / 1990 SK Triglav Kranj
Peter Prevc / 1992 SK Triglav Kranj
Rok Zima / 1988 NSK Tržič-Trifix
Primož Pikl / 1982 SSK Ljubno BTC
Jure Šinkovec / 1985 SSK Sam Ihan

Women's A Team

Name and surname / Date of BirthClub
Urša Bogataj / 1995 SSK Costella Ilirija
Eva Logar / 1991 SD Zabrdje
Katja Požun / 1993 SK Zagorje
Špela Rogelj / 1994 SSK Costella Ilirija
Anja Tepeš / 1991 SD Dolomiti
Maja Vtič / 1988 SD Zabrdje

Freestyle Skiing

Surname and Name / Date of BirthClub
Moguls
 
   
Nina Bednarik ŠD Grbina
Nejc German ŠD Grbina
Nejc Ciglarič ŠD Grbina
Nejc Dimnik ŠD Grbina
   
New School
 
   
Monika Loboda SD 1080
Ana Nikolič ASK Slammer
Agron Imeri SD 1080
Lovrenc Kolenc SD 1080
Tadej Kruška SD 1080
Uroš Podbevšek ŠD Grbina
Bine Žalohar SD 1080
Tom Krznar SD 1080
Matic Lovko SD 1080
Rok Poteko SD 1080
   
Ski-cross
 
   
Saša Farič SD Novinar
Matej Adorjan SK Branik Maribor
Filip Flisar SK Branik Maribor

Cross-country

A Team

Name and surnameClub
Barbara Jezeršek TSK MERKUR Kranj
Vesna Fabjan TSK MERKUR Kranj
Katja Višnar TSK OGP Grad Bled
Alenka Čebašek TSK OGP Grad Bled
Anja Eržen TSK OGP Grad Bled
Mirjam Cossetini ŠD Gorje

U23 - A Team

Name and surnameClub
Domen Potočnik TSK OGP Grad Bled
Matej Šimenc TSK Valkarton Logatec
Boštjan Klavžar TSK Valkarton Logatec
Amel Ščuk TSK Merkur Kranj
Rok Tršan TSK Valkarton Logatec
Gregor Kralj TSK Jub Dol

Telemark

A Team

Name and surnameClub
Jan Lavtar TK Kranj
Matija Liška TK Kranj
Luka Pintar TK Kranj
Sašo Aleš TK Kranj

Web design and production: Creatim RP

Copyright © 2007 - 2017 | Ski Association of Slovenia | Legal notices | Cookies